Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Větrání a klimatizace
Archiv článků od 27.2.2012 do 4.4.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

regulace vytápění
4.4.2012
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Nová řada prostorových regulátorů SE7000 nabízí cenově výhodné řešení, které zvyšuje komfort nájemců/vlastníků a zároveň snižuje náklady na energie, což umožňuje rychlejší návratnost investic.

4.4.2012
Ing. arch. Vladimír Balda

Při posuzování staveb z hlediska energetické náročnosti je nutné z výkresové dokumentace získat velmi přesná data. Aplikace AutoCAD disponuje příkazy a nástroji, který tento postup zjednodušuje, zpřesňuje a současně výrazně eleminuje chyby. Přesto jsou mezi uživateli poměrně neznámé. Série článků, která vychází z anglických překladů, si klade za cíl seznámit čtenáře s metodikou získání informací na toto aktuální téma.

kapilární rohože
3.4.2012
HENNLICH s.r.o.

Nevšední technologie do moderní administrativní budovy - tak by se dal jednoduše popsat projekt výstavby kancelářského projektu Bratislava Business Center, které v současné době roste ve slovenské metropoli. Součástí projektu je také unikátní systém chlazení pomocí kapilárních rohoží G-TERM.

ventilátory
3.4.2012
Ziehl-Abegg s.r.o. Brno

Firma Ziehl-Abegg představila na nedávném veletrhu Mostra Convegno v Miláně tiché ventilátory MAXvent 3 „owlet“. Jde o nástupce doposud zavedených ventilátorů MAXvent 2. Nové ventilátory mají nejen nízkou hlučnost, ale vyznačují se též velmi úsporným provozem, zajímavým moderním designem lopatek s nového speciálně vyvinutého materiálu pro tento účel.

2.4.2012
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Příspěvek přináší základní pohled na problematiku větrání obytných budov z hlediska požární bezpečnosti staveb. Ne každý projektant či dodavatel vzduchotechniky bytových a rodinných domů je si vědom důležitosti tohoto aspektu a dodržuje ho v požadované úrovni. Článek seznamuje zájemce s podstatnými náležitostmi, které musí být řešeny a zohledněny.

2.4.2012
Ing. Milan Ostrý, Ph.D., Ing. Roman Brzoň, Ing. Tomáš Klubal, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Tepelná pohoda je ovlivňována řadou environmentálních podmínek, jako je teplota vnitřního vzduchu, střední radiační teplota, relativní vlhkost vzduchu a rychlost proudění vzduchu. Navíc je závislá na oblečení a fyzické aktivitě lidí v daném prostoru. Provoz technických zařízení instalovaných v objektech je často doprovázen nespokojeností uživatelů, řešíme problém zvaný syndrom nemocných budov.

Dean Brabec
31.3.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Již osmý ročník prestižního Mezinárodního energetického regulačního fóra, které se uskutečnilo ve dnech 21. a 22. března, popsal a rozebral aktuální situaci a trendy na českém a evropském energetickém trhu z pohledu hlavních hráčů i regulátorů. Organizátorem a odborným garantem Fóra byla poradenská společnost Arthur D. Little.

ventilátor
30.3.2012

Nucené provětrávání místností ventilátorem s trvalým chodem pomáhá trvale řešit problémy s plísněmi. Jde o řešení cenově dostupné (pořízení, provoz i jistá řízená tepelná ztráta) oproti nákladům na pozdější likvidaci následků po objevení plísní a rozhodně přispívající ke zdravému prostředí v bytech a domech.

ventilátory
29.3.2012
Ziehl-Abegg s.r.o. Brno

Prováděcí opatření směrnice ErP pro ventilátory definuje minimální účinnosti u ventilátorů ve výkonnostním rozsahu 125 W až 500 kW. Dodržení předepsané účinnosti ventilátorů je základním předpokladem pro označení CE a je tedy nutnou podmínkou pro použití v členských státech EU.

IBF SHK Brno
29.3.2012
redakce

Následující přehled zajímavostí vybírá z nabídky veletržních stánků letošních Stavebních veletrhů v Brně. Tradiční veletrhy IBF a SHK proběhnou na brněnském výstavišti 24. - 28. dubna.

26.3.2012
Ing. Jaroslav Pavlů

V tepelných čerpadlech, klimatizační technice a ve chladírenství se využívá široká škála vzduchem chlazených kompaktních tepelných výměníků. V případě kondenzačních výměníků tepla se jedná zejména o kompaktní výměníky tepla s charakteristickou velkou plochou na straně lamel.

19.3.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Recenzovaný Výše objemového koeficientu je závislá na nadmořské výšce odběrového místa a teplotě plynu protékajícího plynoměrem. V článku je uveden postup, podle kterého si můžete správnost objemového koeficientu na faktuře zkontrolovat. Koeficient je jedním z faktorů, které ovlivňují vaši cenu plynu.

12.3.2012
doc. Ing. Karel Papež, CSc., Ing. Kristýna Smutná, ČVUT Fakulta stavební Praha, katedra TZB

Článek se zabývá představením systému zemního výměníku jako zdroje pro předehřev a předchlazení větracího vzduchu pro budovy. Úvod je věnován popisu celého systému, jeho jednotlivých částí a také parametrů, které nejvíc ovlivňují chování a výkon celého systému. V druhé části je představen jednoduchý model, kde je možno pozorovat, jak změna jednotlivých parametrů skutečně ovlivňuje množství tepla a chladu, které je z daného systému možno získat.

ČVUT Stavební fakulta
8.3.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na Fakultě stavební ČVUT v Praze proběhlo 5. 3. 2012 slavnostní otevření zkušebního zařízení instalovaného na Katedře technických zařízení budov v rámci projektu Clear-up. Projekt Clear-up je zaměřen na testování nových technologií pro zvýšení komfortu vnitřního prostředí a snížení energetické náročnosti budov.

čerpadla Grundfoss
6.3.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o., Ing. Lubomír Čepek

Grundfos uvádí na trh novou generaci tří variant přečerpávacích stanic CONLIFT pro odvod kondenzátu z kondenzačních kotlů a dalších technických zařízení s řadou nových konstrukčních prvků, které zajišťují snadnější instalaci, vyšší spolehlivost a bezpečnost provozu. Model Conlift2 pH+ je vybaven neutralizační jednotkou pro velmi agresivní kondenzát.

5.3.2012

Výhody chlazení mořskou vodou před chlazením vzduchem jsou nižší teplota mořské vody a lepší vlastnosti vody pro přenos tepla. Ve většině případů to znamená nižší náklady. Pokud se budova nachází v blízkosti moře, jezera či řeky, pak tato voda může být použita jako chladicí médium.

27.2.2012
MUDr. Ivana Holcátová, CSc.

Většinu svého života většina z nás, až na výjimky, prožije v uzavřených prostorech, především v budovách. Riziko, které představuje nedostatečná výměna vzduchu, zahrnuje obtíže nezávažné (např. syndrom nemoci z budov, onemocnění horních cest dýchacích), celoživotní alergické postižení, ale i život ohrožující expozici toxickým látkám (např. CO) nebo karcinogenům (benzen). Ve většině případů jedině větrání dokáže snížit koncentrace látek, jejichž zdroj se nachází v interiéru.

27.2.2012
Oliver Kah, Passivhaus Institut, Rheinstr. 44/46, D-64283 Darmstadt, Překlad: Ing. Petra Šrubařová

Při energetické sanaci budov dochází obvykle mj. ke zlepšení vzduchotěsnosti obálky budovy. U stávajících budov větraných převážně okny se výrazně snižuje podíl ex-, resp. infiltrace. Aby byla i nadále zajištěna dostatečná výměna vzduchu, musí být větrání uzpůsobeno novým podmínkám. Požadavek vzduchotěsnosti s ohledem na zamezení vzniku stavebních poruch a v zájmu úspory energie už je obecně uznáván a má i oporu v normách a zákonných ustanoveních.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama