Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Větrání a klimatizace / od 7.7.2014 do 21.12.2015


zpět na aktuální články

21.12.2015
Ing. Miloš Lain, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Od začátku roku 2016 vstoupí v platnost požadavky na ekodesign větracích jednotek dle Nařízení komise (EU) č. 1253/2014 ze dne 7. července 2014, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES, pokud jde o požadavky na ekodesign větracích jednotek.

23.11.2015
RNDr. Bohumil Kotlík, Ph.D., Mgr. Lenka Škrabalová, Mgr. Lenka Šubčíková

Recenzovaný Článek představuje souhrn aktuálních znalostí o fotokatalytickém jevu na povrchu nanočástic TiO2, review publikovaných sdělení o jejich známých a potenciálních zdravotních účincích, o biocidním působení i o možném využití v oblastí zlepšení kvality životního prostředí. Součástí je i přehledná diskuze reklamních tvrzení producentů nátěrů obsahujících nanočástice TiO2.

12.10.2015
Český plynárenský svaz (ČPS)

Od 1. 1. 2015 platí novela zákona 341/2014 Sb., která již parkování v garážích CNG vozidlům nezakazuje. Pokud tedy souhlasí majitelé garáží a garáže splňují vyhláškou dané technické normy, není již s parkováním v garážích CNG vozidel problém.

13.7.2015
Ing. Olga Rubinová, Ph.D., doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov, Ing. Jiří Bernard, Ing. Lukáš Frič, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Tento díl se zaměřuje na problematiku sběru vzorků pro analýzu mikrobiální kontaminace prostředí v rodinných domech v okolí Brna. Cílem bylo vytipovat vhodné metody, které jsou v praxi použitelné, přiměřeně nákladné a dobře popisují stav kontaminace prostředí, aby bylo možno nejen zhodnotit kvalitu vzduchu, ale také hledat příčiny zjištěného stavu.

22.6.2015
Ing. Marek Begeni, doc. Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek popisuje realizovaný dotazníkový průzkum adresovaný ředitelům základních a středních škol v ČR. Cílem dotazníku bylo zmapovat stav školských budov se zaměřením na technický stav pro tvorbu vnitřního prostředí, vč. provozního režimu škol.

8.6.2015
Ing. Olga Rubinová, Ph.D., doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov, Ing. Jiří Bernard, Ing. Lukáš Frič, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Série článků se zaměřuje na problematiku čistoty z hlediska mikrobiální úrovně vnitřního prostředí, a to vzduchotechnických a topných systémů bytových domů. Problematika je vzhledem ke svému rozsahu rozdělena na několik navazujících částí.

25.5.2015
Ing. Michal Bejček, Ing. Miroslav Urban, Ph.D., Ing. arch. Ing. Martin Kny, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Článek se zabývá případovou studií systému absorpčního solárního chlazení pro budovu areálu Univerzitního Centra Energeticky Efektivních Budov v Buštěhradě. Tepelná zátěž byla stanovena a analyzována pomocí simulačního softwaru TRNSYS. Na danou zátěž byl navržen systém absorpčního solárního chlazení s využitím reálných výkonnostních charakteristik jednotlivých dílčích částí systému.

11.5.2015
Ing. Daniela Hurtíková, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra technických zariadení budov

Normy a usmernenia pre odhad požadovanej minimálnej miery vetrania, ktoré dnes máme, nie sú zďaleka kompletné. Cieľom je, aby bolo možné vypočítať požadované vetranie priamočiaro, ako sú výpočty pre chladenie, výpočty tepelnej záťaže. Príspevok je venovaný hodnoteniu vnútorného prostredia v budove na základe jednotlivých zložiek mikroklímy.

27.4.2015
Ing. Daniela Hurtíková, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra technických zariadení budov

EPBD je považovaná za veľmi dôležitú legislatívnu zložku aktivít Európskej Únie zameraných na energetickú hospodárnosť, ktorá je navrhnutá tak, aby spĺňala Kyótsky protokol a zodpovedala požiadavkám vyplývajúcim zo Zelených kníh o bezpečnosti energetickej dodávky. Príspevok je venovaný jednotlivým častiam energetického hodnotenia budov podľa súčasných Európskych noriem.

9.2.2015
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Návrh větrání garáží musí řešit i požární větrání a ovládání, provozní režimy, detekci a monitoring škodlivin.

5.1.2015
Ing. Miroslav Machalec

Článek popisuje netradiční řešení distribuce chlazeného vzduchu v obřadní síni historicky přísně chráněné budovy radnice v Olomouci. Dle názoru autora se jedná o příklad postupu při spolupráci s Národním památkovým úřadem (dále NPÚ) a jeho pracovníky, který bývá někdy velmi náročný. V tomto případě se spolupráce oboustranně zdařila.

27.10.2014
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Specifika větrání garáží včetně parkování vozidel na plynná paliva. Varianty větracích systémů a zásady provozního větrání, vymezení havarijního větrání a základy požárního větrání.

1.9.2014
Ing. Jaroslav Bambous

Současně realizovaná zařízení techniky prostředí zdaleka nevyužívají současné technické možnosti v oboru. Důvodem není jen snižování investičních nákladů na úkor budoucích nákladů na provoz zařízení, ale i profesionalita investorů a projektantů, kteří rozhodují o úrovni návrhu a realizaci celé stavby. Negativním faktorem je i čas vymezený na přípravu stavby a čas, který je k dispozici pro vlastní realizaci.

18.8.2014
Ing. Martin Pospíšil, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Článek přináší základní přehled o vnitřní aerodynamice v perforovaných vzduchovodech se zaměřením na tlakové ztráty a rovnoměrnou distribuci vzduchu z těchto vzduchovodů. Jsou v něm uvedeny faktory, které ovlivňují tyto ztráty, a tím i rovnoměrnost výtoku vzduchu.

4.8.2014
Ing. Jan KOLOMAZNÍK

Článek informuje o principu a průběhu tvorby norem na mezinárodní a národní úrovni. Pozornost je věnována platným národním a evropským normám, které spadají do působnosti oboru vzduchotechnika, jejichž přehled je v článku uveden.

21.7.2014
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, Ing. Pavlína Charvátová, VŠTE České Budějovice

Větrání domů je značně přehlíženou součástí života, ačkoli má velký význam nejen pro naše pohodlí, ale i pro naše zdraví. Mnohé zdravotní problémy vyplývající z nedostatečného větrání jsou dobře známy, ale je pravděpodobné, že existuje i řada dopadů, o kterých toho moc nevíme, nebo o nich dokonce nemáme žádnou představu.

7.7.2014
Ing. Tomáš Klubal, doc. Ing. Milan Ostrý, Ph.D., Ústav pozemního stavitelství, Fakulta stavební, VUT v Brně

Příspěvek představuje srovnání vlivu sálavého chlazení/vytápění a klimatizace na vnitřní prostředí. Chlazení a vytápění založené na tepelně aktivovaných konstrukcích je možnou alternativou pro zachování optimálních tepelných podmínek bez velkých nároků na spotřebu energie.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama