Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vnitřní prostředí
Archiv článků od 26.10.2018 do 11.2.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.2.2019
doc. Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Důležitým údajem pro energetické simulační výpočty budov je znalost vnitřních tepelných zisků od osob vykonávajících určitou činnost. Nejčastěji používaným podkladem u nás je česká norma pro výpočet tepelné zátěže klimatizovaných prostorů, která vychází z hodnot uvedených v ASHRAE a značně zjednodušuje např. výpočet produkce tepla od dětí. Výpočet na základě tepelné bilance prezentuje produkci citelného a vázaného tepla od osob v závislosti na věku, fyzických proporcích, druhu činnosti a tepelně-vlhkostních podmínkách v prostoru. Výsledky výpočtů jsou porovnány s údaji prezentovanými v dostupné literatuře včetně uvedení poměru mezi konvektivní a sálavou složkou tepelného toku. Konečným cílem analýz je stanovit tepelný tok od dětí jako vstupní údaj pro energetické simulační výpočty školských budov.

6.2.2019
RNDr. Jan Baxa , Ph.D., Head of Asset Management CA Immo Real Estate Management Czech Republic s.r.o.

Recenzovaný V případě správy budov se využívají inovace zejména ke zlepšení kvality vnitřního prostředí a komfortu obyvatel budov. Role energetického managementu budov se dostává do zcela nové pozice, kdy každé opatření je zvažováno nejen pohledem peněz a finanční úspory, nýbrž také výkonností a především zdravím lidí.

22.1.2019
Hoval spol. s r.o., Petr Bohuslav

CE – Co znamená? Označení CE je potvrzení výrobce produktu, které říká, že produkt splňuje podle nařízení EU 765/2008 všechny platné požadavky pro tento produkt. Označení CE není značkou kvality. Aby výrobek získal označení CE, musí výrobce provést posouzení shody, které musí zahrnovat níže uvedené body.

21.1.2019
FLAIR, a.s., Ing. Petr Andres, FLAIR, a.s.

Adiabatické zvlhčování vždy přináší efekt ochlazení. Musí však být adiabatické chlazení vždy zdrojem vlhkosti? Potřeba vlhkosti se objevuje během průmyslové revoluce v textilním průmyslu. Pro strojní zpracování vlákna je vysoká relativní vlhkost nezbytností. Chlazení je i zde spíše „side efekt“, který je ale při velkých teplotních ziscích od technologií žádoucím přínosem.

Designové radiátory Zehnder pro koupelny, obytné i komerční prostory, foto Zehnder
19.1.2019
Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Ve vstupním pavilonu ve výstavce Moderní dům vám představíme účinné a úsporné větrání a 4 designové bytové radiátory Zehnder – výběr ze sortimentu a v pondělí se s vámi rádi uvidíme na přednášce o větrání s rekuperací a ve středu o sálavém stropním teplovodním vytápění a chlazení.

17.1.2019
JANKA Radotín, a.s.

Opláštění venkovních jednotek tvoří rámová konstrukce z vysoce pevných eloxovaných hliníkových profilů s přerušeným tepelným mostem (izolační vložka v profilu). Do této rámové konstrukce jsou vloženy sendvičové panely tloušťky 50 mm, vyplněné polyuretanovou pěnou nebo minerální vatou. Pokud není požadavek na tepelné mosty, je možnost využít rámovou konstrukci bez přerušení, tzn. profil bez izolační vložky v profilu.

14.1.2019
Bc. Tomáš Kops

Recenzovaný Jaký vliv má fyzická aktivita člověka na produkci CO2 v interiéru a jaké množství vzduchu je potřebné pro udržení koncentrace oxidu uhličitého na požadované úrovni?

10.1.2019
FLAIR, a.s., Ing. Petr Andres, Michal Moravec, FLAIR, a.s.

Spolkový úřad BAFA (Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle) od svého založení v roce 1947 zásadním způsobem ovlivňuje financování strategických projektů. Úspory založené na altruismu mohou fungovat jen v krizovém období (které si ještě stále nepřipouštíme), nebo v případě ekonomické motivace.

8.1.2019
Hoval spol. s r.o., Petr Bohuslav

Jsou obyvatelé odpovědní za to, že nemají dostatečně prosvětlenou budovu nebo architekti, protože ji špatně navrhli, nebo řemeslníci, již zanedbali správné postupy?

18.12.2018
Bc. Barbora Stojanová

Recenzovaný Článek prezentuje výsledky specifického výzkumu, který je zaměřen na experimentální měření v různých čistých prostorách, především na operačních sálech. Na urologickém sále v brněnské nemocnici bylo zkoumáno aerosolové a mikrobiální mikroklima ve fázi jeho realizace, validace a stavu před a po operačním výkonu. Byla také sledována správná distribuce vzduchu a správný chod VZT zařízení. Výsledná data z jednotlivých měření jsou porovnávána s normou ČSN EN ISO 14644.

6.12.2018
Ing. Jakub Diviš, Ing. Jan Růžička, Ph.D.

Recenzovaný V článku jsou shrnuty dosavadní výsledky výzkumu vlivu stavebních na kvalitu vnitřního prostředí s důrazem na relativní vlhkost interiéru. Uvedený laboratorní výzkum vznikl na Fakultě stavební ČVUT v Praze a v Univerzitním centru energeticky efektivních budov UCEEB v Praze a je zaměřen na dynamické sorpční vlastnosti konstrukcí z přírodních materiálů na bázi surových přírodních jílů v porovnání s konstrukcemi z běžných stavebních materiálů.

21.11.2018
Ing. Miroslava Kmecová, doc. Ing. Michal Krajčík, Ph.D., doc. Ing. Ondřej Šikula, Ph.D.

Recenzovaný Perzonalizované větrání je jednou z možností jak řešit individuální požadavky na dodávku čerstvého vzduchu k různým pracovištím. Zejména administrativa s prací u stolu k uplatnění perzonalizovaného větrání vytváří dobré předpoklady. Využití tohoto způsobu větrání není běžné, je předmětem výzkumů a hledání optimálních řešení. Nicméně má řadu předností.

16.11.2018
Ing. Daniel Adamovský, Ph.D., Ing. Martin Kny

Zájemci o velkoplošné vytápění se často ptají, jak velký podíl na předávání tepla má sálavá složka a složka konvekční. Základním důvodem je obava z nadměrného proudění vzduchu v místnostech, víření prachu atp. Druhým důvodem je potřeba posoudit, zda intenzita sálání tepla bude pro člověka příjemná, komfortní, že v celé místnosti bude rovnoměrné vnitřní prostředí bez rušivých zón atp.

1.11.2018
FLAIR, a.s., Ing. Petr Andres

Nízká relativní vlhkost našeho okolí se však odráží v celé řadě dalších průvodních jevů. Nejnápadnějšími projevy jsou podrážděné oči, pocit sucha v krku a praskající rty.

31.10.2018
Protronix s.r.o.

Proč je důležité sledovat kvalitu vnitřního vzduchu? Podle nedávných studií bylo zjištěno, že průměrný člověk stráví až neuvěřitelných 90 % času uvnitř – ať už doma, v práci, ve škole nebo třeba při jídle. Takovýmto dlouhodobým pobytem v uzavřených prostorách bez řízené ventilace dochází k postupnému zhoršování kvality vzduchu.

26.10.2018
A - INVENT s.r.o.

Decentrální větrací systémy se zpětným ziskem tepla jsou v posledních letech velkým trendem, a i v budoucnosti budou zažívat velký boom. Například v Německu dosáhly decentrální větrací přístroje se zpětným ziskem tepla v roce 2017 největšího podílu na trhu s větracími systémy pro bytové prostory, jak potvrzuje i studie rakouské společnosti Interconnection Consulting ve Vídni.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama