Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vzduchotechnická zařízení
Archiv článků od 7.1.2013 do 26.8.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.8.2013
Ing. Jiří Frýba

Méně zkušení provozní manažeři oboru TZB mívají někdy potíže při identifikaci příčin technických problémů, které někdy běžná praxe přináší. Tabulku v článku lze používat obousměrně – tedy s její pomocí hledat zdroj problému, nebo ji použít jako podklad k plánu údržby, směřující k vyloučení výskytu poruch a závad zařízení.

26.8.2013
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Pro zajištění požární bezpečnosti budov je zpravidla vhodné kombinovat aktivní a pasivní systémy a prvky přispívající k požární bezpečnosti budov. Správné řešení vzduchotechnického potrubí je důležitým prvkem pasivní požární bezpečnosti staveb. Systém FIRESTOP je založen na mimořádné teplotní odolnosti minerální kamenné vlny Knauf Insulation. Přináší ucelené řešení protipožární izolace.

5.8.2013
Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

Nová kazetová jednotka s plochým dekoračním panelem představuje ikonický a jedinečný design společně s vysokou energetickou účinností a úrovní komfortu. Architektům tak nabízí elegantní řešení pro řízení klimatu v komerčních budovách.

5.8.2013
Ing. Miloš Lain , Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav pro techniku prostředí

Pro pobytové místnosti legislativa udává požadavky na větrání a na vytápění s možností regulace vnitřní teploty. Pro větrání je dáno minimální množství vyměňovaného venkovního vzduchu na osobu, nebo minimální intenzita větrání a jako ukazatel kvality vnitřního prostředí slouží oxid uhličitý CO2.

17.6.2013
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Výrobky Zehnder se uplatní v rezidenčních, komerčních i průmyslových budovách, ceněna je výroba radiátorů na míru, ale v sortimentu jsou radiátory pro koupelny, elektrická topná tělesa, stropní sálavé vytápění a chlazení, kombinované jednotky pro větrání a tepelná čerpadla, větrání s rekuperací a stropní jednotky pro čištění vzduchu v průmyslu, kompletní řešení pro dům.

13.6.2013
Camfil s.r.o.

Vzduchové kompesory boli inštalované bez filtrácie na nasávacích otvoroch ako je to bežná skúsenosť z praxe. Nasávaný vzduch pre výrobu stlačeného vzduchu zároveň chladí mazací olej kompresora. Čistota vzduchu výrazne ovplyvňuje účinnosť chladiča a kompresora. Po zvážení sme sa rozhodli pre inštaláciu filtrov na nasávacie otvory v celej miestnosti. Osadených bolo 8 kusov filtrov typu UF7/380.

14.5.2013
Ziehl-Abegg s.r.o. Brno

Ve dnech 12.–16. března 2013 se uskutečnil na výstavišti ve Frankfurtu n. M. další ročník veletrhu ISH. Veletrh je zaměřen na TZB především v oblasti klimatizace, topení, instalace, vybavení koupelen a v neposladní řadě využití obnovitelných zdrojů energie.

6.5.2013
Ing. Ondřej Jelínek, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Zdeněk Tesař

Akustické mikroklima je významnou složkou utvářející nejen vnitřní, ale i venkovní prostředí budov. Článek představuje formou případové studie řešení problémů souvisejících s měřením ekvivalentní hladiny akustického tlaku ve venkovním chráněném prostoru staveb. V textu jsou uvedeny metody jak odstranit negativní akustický výkon, případně jaké stavební řešení je možné využít pro úpravu nevyhovujících, měřením zjištěných skutečností.

23.4.2013
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

V posledních dvou letech společnost Soler & Palau Ventilation Group (S&P) usilovně pracuje na tom, aby plnila požadavky Směrnice ErP, konkrétně požadavky nařízení č. 327/2011, který se vztahuje na ventilátory s příkonem vyšším než 125 W a vstupuje v platnost dnem 1. 1. 2013. Jak bude směrnice ErP implementována?

22.4.2013
Bc. Michal Lom, Ing. Václav Matz, Ph.D.

Popsány jsou jednotlivé komponenty VZT jednotky, jejich funkce a na základě modelu VZT jednotky vytvořen algoritmus jejího řízení. Takto vytvořený softwareový modul slouží pro analýzu funkce a energetické zhodnocení chování VZT jednotky.

22.4.2013
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Ing. Michal Kubelka, Ing. Ivan Cifrinec, Ph.D., MBA, Ing. Otakar Pump

Směrnice EP a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov byla implementována do českého právního řádu do zákonem 318/2012 Sb. o hospodaření energií. Je zřejmé, že hlavním cílem je tedy snižování spotřeby energie pro provoz budov, a tedy se týká i technických systémů budov pro úpravu tepelně-vlhkostního stavu prostředí (vytápění, větrání, klimatizace).

8.4.2013
Ing. Ondřej Jelínek, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Petr Blasinski

Předmětem textu není popis zcela známé teorie šíření akustické energie v izotropním prostředí, tak jak je naznačeno na obr. 1, ale upozornění čtenáře na praktické problémy vznikající při realizaci stavby a jejich řešení. Článek prokazuje, že pouze kvalitním komplexním návrhem systému VZT lze eliminovat technické a i finanční problémy s dodávkou a realizací systémů vzduchotechniky.

18.3.2013
Ing. arch. Klára Bukolská

Dosažení kvalitního a zdravého vnitřního prostředí v budovách s velmi nízkou potřebou energie znamená holistický přístup od počátečního návrhu budovy po její provoz. Tento přístup k návrhu také vyvolává potřebu holistického přístupu k měření/hodnocení stavby, a to jak z pohledu kvantitativních ukazatelů, tak kvalitativních.

14.3.2013
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Rosí se vám okna? Máte doma plíseň? Jste unaveni a cítíte se ospalí? Máte sucho v krku? Jste stále více nemocní? To vše nemusí být vinou špatného zateplení, ale nefunkčním systémem větrání. Na trhu existuje funkční a spolehlivý způsob centrálního větrání, který je energeticky úsporný, není hlučný a je cenově dostupný CRxB – INTELIGENTNÍ DCV SYSTÉM.

25.2.2013
ThermWet s.r.o.

Filtry používáme např. v pračce, myčce, klimatizaci, v autě. Všude, kde je potřeba slovy klasika oddělit „zrno od plev“. A tak není překvapením, že se používají i v rekuperačním systému větrání.
Jedním z argumentů proč rekuperaci do domu neinstalovat je, že větrání přes „filtry“ není zdravé. Jak je to doopravdy?

21.1.2013
Doc. Dr. Ing. Michal Jaroš, Ing. Antonín Kolbábek

Příspěvek popisuje stavbu a provedení nově realizovaného zemního výměníku tepla (ZVT), který byl s podporou projektu FRVŠ 3206/2011/G1 „Zemní výměník tepla jako nový prvek v technice prostředí“ vybudován jako doplněk experimentálního nízkoenergetického domu FSI VUT v Brně. Instalovaná měřicí aparatura monitoruje parametry potřebné pro vyhodnocení jeho provozu (včetně teplotního rozvrstvení okolní zeminy).

14.1.2013
REMAK, a. s., Ing. Vít Měrka

Trh s chladicími stroji nabízí nepřeberné množství kvalitních, účinných a spolehlivých zařízení, které lze v podmínkách běžné výstavby úspěšně aplikovat. V případě rekonstrukcí a výstavby v centrech měst však nastává technický problém – jak naroubovat standardní chladicí prvky na budovy s nestandardními požadavky památkové péče, hygieny či architektury.

7.1.2013
Ing. Milan Drda, Ing. Josef Plášek

Příspěvek je zaměřen na klíčové aspekty optimalizace návrhu VZT jednotek z hlediska jejich energetické náročnosti a nákladů životního cyklu. Na několika případech VZT jednotek demonstruje a porovnává výsledky výpočtu nákladů životního cyklu s vazbou na návrh jednotek, včetně doporučení k optimalizaci těchto nákladů. Závěr příspěvku se věnuje další klíčové a dosud zásadně opomíjené oblasti, kterou je průběžné a vhodně vizualizované sledování spotřeb energie VZT jednotky v reálném provozu a průběžné porovnání s projektovanými hodnotami. To pak umožňuje efektivní zásahy provozního personálu a sledování ze strany vlastníka či managementu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama