Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vzduchotechnická zařízení
Archiv článků od 13.4.2012 do 25.2.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.2.2013
ThermWet s.r.o.

Filtry používáme např. v pračce, myčce, klimatizaci, v autě. Všude, kde je potřeba slovy klasika oddělit „zrno od plev“. A tak není překvapením, že se používají i v rekuperačním systému větrání.
Jedním z argumentů proč rekuperaci do domu neinstalovat je, že větrání přes „filtry“ není zdravé. Jak je to doopravdy?

21.1.2013
Doc. Dr. Ing. Michal Jaroš, Ing. Antonín Kolbábek

Příspěvek popisuje stavbu a provedení nově realizovaného zemního výměníku tepla (ZVT), který byl s podporou projektu FRVŠ 3206/2011/G1 „Zemní výměník tepla jako nový prvek v technice prostředí“ vybudován jako doplněk experimentálního nízkoenergetického domu FSI VUT v Brně. Instalovaná měřicí aparatura monitoruje parametry potřebné pro vyhodnocení jeho provozu (včetně teplotního rozvrstvení okolní zeminy).

14.1.2013
REMAK, a. s., Ing. Vít Měrka

Trh s chladicími stroji nabízí nepřeberné množství kvalitních, účinných a spolehlivých zařízení, které lze v podmínkách běžné výstavby úspěšně aplikovat. V případě rekonstrukcí a výstavby v centrech měst však nastává technický problém – jak naroubovat standardní chladicí prvky na budovy s nestandardními požadavky památkové péče, hygieny či architektury.

7.1.2013
Ing. Milan Drda, Ing. Josef Plášek

Příspěvek je zaměřen na klíčové aspekty optimalizace návrhu VZT jednotek z hlediska jejich energetické náročnosti a nákladů životního cyklu. Na několika případech VZT jednotek demonstruje a porovnává výsledky výpočtu nákladů životního cyklu s vazbou na návrh jednotek, včetně doporučení k optimalizaci těchto nákladů. Závěr příspěvku se věnuje další klíčové a dosud zásadně opomíjené oblasti, kterou je průběžné a vhodně vizualizované sledování spotřeb energie VZT jednotky v reálném provozu a průběžné porovnání s projektovanými hodnotami. To pak umožňuje efektivní zásahy provozního personálu a sledování ze strany vlastníka či managementu.

10.12.2012
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., prof. Ing. František Drkal, CSc.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady o energetické náročnosti budov z roku 2010 ukládá členským státům Evropské unie mj. za povinnost, aby nové budovy od roku 2018 (veřejné budovy) resp. 2020 (všechny budovy) byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Uvedená skutečnost se týká prakticky všech technických systémů budov. Článek prezentuje možnosti řešení větrání a klimatizace ve zmíněných budovách a předkládá úvahy o možném vývoji odvětví s ohledem na požadavek snižování spotřeby energie.

19.11.2012
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Vít Měrka

Článek se zabývá současnými praktickými problémy bazénových hal spojenými s problémy návrhu a realizace vzduchotechnických systémů. Popisuje klíčové příčiny nežádoucích stavů vnitřního mikroklima. Následně poukazuje na nezastupitelnost spolupráce vzájemně kooperujících profesí, zejména s ohledem na měření a regulaci vzduchotechnického systému.

15.10.2012
Ing. Jaroslav Dufek

Prvky a systémy pro běžné a požární větrání budov, jejich bezpečná a spolehlivá funkce v podmínkách konečného použití významným způsobem ovlivňuje požární bezpečnost daného objektu. Cílem příspěvku je informovat o aktuálním stavu právních a technických předpisů, které je nutné dodržovat při uvádění uvedených výrobků na trh a při jeho zabudování do staveb v ČR.

10.10.2012
Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)

Ochrana životního prostředí a snižování provozních nákladů při stoupající ceně energií kladou nemalé požadavky na řízení VZT zařízení a kondenzačních jednotek. Společnost Panasonic nabízí úplný sortiment kondenzačních jednotek pro nízko a středně teplotní komerční chlazení. V řadě PACi od 6 kW do 25 kW a v produktové řadě ECOi od 28 kW do 168 kW.

20.8.2012
Ing. Jan Žemlička, Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Příspěvek podává základní přehled o budově národní technické knihovny v Praze. V příspěvku je popsáno jak architektonické řešení, tak systém větrání a klimatizace budovy. Dále je zmíněna počítačová simulace a monitorování provozu budovy.

23.7.2012
Ing. Robert Trojan, Ing. Libor Komárek

Tento příspěvek popisuje využití jednotky fan coil za účelem klimatizace definovaného prostoru s ohledem na poslední trendy v oblasti projektování a využití EC motorů pro snížení energetické náročnosti.

18.6.2012
ŠTORC TZB s.r.o. - oficiální dodavatel větrání BRINK a UBBINK pro ČR

Firma ŠTORC TZB, autorizovaný zástupce a importér Brink Climate Systems, Vám představuje unikátní a komplexní systém větrání, který obsahuje všechny potřebné díly nezbytné pro zajištění správné a dlouhodobé funkčnosti systému. Brink Climate Systems je přední evropský výrobce, jehož větrací jednotky již více jak 25 let zajišťují zdravé a úsporné klima v domech, bytech a kancelářích.

24.5.2012
Ing. Jan Blažíček

Po dvou letech se opět v nádherných prostorách Národního domu KDŽ na Vinohradech sešli odborníci v oboru klimatizace a větrání. Pořadatel – odborná sekce OS01 Klimatizace a větrání při Společnosti pro techniku prostředí – připravil program, který odpovídá mottu letošní konference: „Kvalitní prostředí s minimálními energetickými nároky“.

21.5.2012
KLIMA RAPID, spol. s r.o.

Blauberg Ventilatoren je divizí německé společnosti HAFLEX MASCHINENBAU. Již od roku 1980 se němečtí inženýři specializují na zařízení vzduchotechnických komponentů a jeho příslušenství. Za 21 let historie se postupně stále více žádané výrobky rozšířily do více jak 77 zemí světa.

3.5.2012
Drekoma

Vysokotlaké zvlhčovací systémy Merlin jsou úspěšně využívány v mnoha oborech. Merlin je všude tam, kde je zapotřebí rovnoměrného rozložení vlhkosti v prostoru a snížení prašnosti při nízké energetické náročnosti. Pozitivním doprovodním jevem zařízení je efekt tzv. adiabatického chlazení prostoru.

klimatizace bazénu
24.4.2012
JANKA Radotín, a.s., Ing. Jan Kontra, JANKA ENGINEERING s.r.o.

Bazénová odvlhčovací jednotka slouží k dopravě a úpravě vzduchu přiváděného do prostoru bazénové haly. Primární funkcí odvlhčovací jednotky je ochrana stavební konstrukce bazénu před nežádoucí kondenzací vzdušné vlhkosti a zajištění tepelné pohody pro uživatele bazénu.

čistička vzduchu
23.4.2012
KLIMA RAPID, spol. s r.o.

O výhodách čističek vzduchu ve svých ordinacích a čekárnách, se přesvědčila již řada lékařů. Nejenom že tímto zařízením zpříjemňují pobyt svým pacientům, ale především zbaví tyto exponované prostory pachů a patogenů, které jsou zde hojně zastoupeny. Pojďme se tedy společně podívat na možnosti těchto čističek vzduchu a představit si vlastnosti, které by taková čistička měla splňovat.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama