Se zimním obdobím se kromě nutnosti vytápění pojí také relativně nižší vlhkost v interiéru.
Kvalita vnitřního prostředí a energetické úspory jsou cílem majitelů nejen nových rodinných domů a moderních bytů. Pokročilé subtilní systémy větrání s rekuperací najdou své místo i v rekonstruovaných bytech staré zástavby. Jeden z takových bytů jsme navštívili při montáži a předání větracího systému Zehnder.
Značka Bosch je v oblasti vytápění spojena k nabídkou kotlů a tepelných čerpadel. V prvním čtvrtletí 2023 bude nabídka rozšířena o větrací jednotky s rekuperací tepla. Jak zdůrazňuje Ing. Pavel Kvasnička, Ph.D., který má na starosti technickou podporu prodeje výrobků Bosch, tak větrání s rekuperací tepla je možné chápat nejen jako nezbytnou součást techniky, která se podílí na vytváření tepelné pohody a zdravého vnitřního prostředí, ale i jako zajímavý nepřímý zdroj tepla.
Nucené větrání s rekuperací se dnes zmiňuje zejména jako nástroj energetických úspor. Jde ale zejména o zařízení pro přísun čerstvého vzduchu do interiéru po celý rok, a to se zajištěním energetických úspor tzv. zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu, čili s rekuperací. Důvody, proč je třeba větrat, co obnáší montáž větrání do bytu nebo rodinného domu a jaké výhody to uživateli přinese, vysvětluje v podcastu Roman Šubrt ze společnosti Zehnder.
Přední český a evropský výrobce deskových radiátorů KORADO a.s. jehož součástí je i společnost ThermWet s.r.o., pokračuje v inovativním rozvoji a zlepšování parametrů stávající výkonové řady větracích jednotek. Společnost uvádí na trh zcela nové centrální větrací jednotky VENTBOX II se vzduchovým větracím výkonem 300 a 400 m3/h.
Malá lokální rekuperační jednotka RESPIRO 150 PRO je určena k ekonomicky úspornému větrání místností v rodinných i bytových domech. Je ideálním řešením pro snadnou a rychnou náhradu původně instalovaných ventilátorů a to bez nutnosti dalších stavebních úprav, zásahu do elektroinstalace a dodatečného odvodu kondenzátu.
V případě aktivního ochlazování domácnosti sahají tuzemští uživatelé nejčastěji po klimatizaci. V posledních letech jsou však dostupné i jiné alternativy, zejména pak invertorová tepelná čerpadla či systémy řízeného větrání s rekuperací. Jaké jsou výhody a nevýhody všech tří řešení? Jak si stojí z hlediska možných úspor? A umí případně zužitkovat i odpadní energii? Nejen na tyto otázky odpovídá následující článek.